1917 Priests Timeline

image_pdfimage_print

Timeline_Parish_Priests600

1917 – 1919 Fr Richard (Dick) H Williams -First Parish Priest of St John’s Parish Mullumbimby

1920 – 1921 Fr F McEvoy

1921 – 1923 Fr Richard (Dick) H Williams

1924 – 1926 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr C Smith

1927 – 1928 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr W Nicol

1929 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr W Nicol / Fr P O’Mahoney

1930 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr P O’Mahoney

1931 – 1935 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr C Smith

1936 – 1937 Fr Richard (Dick) H Williams / Fr T McEvoy

1938 – 1940 AP Curran Administrator

1941 G Granney Administrator

1956 – 1966 Rev Tom O’Byrne Ph.D

1967 – 1970 Rev Tom O’Byrne Ph.D / Fr F Devoy

1971 Rev Tom O’Byrne Ph.D / Fr J Naylor

1971 (10/12/71) – 1972 Fr John Roger PP

1973 – 1974 Fr John Roger PP, W Murphy ( 3.73 – 3.74), S Nolan (Locum Tenens) 28/5/73 – 1/11/73

1975 – 1976 Fr John Roger PP, V Doyle (Locum Tenens) 4/8/75 – 21/5/76

1976 – 1982 Fr Dennis Mullins PP 21/5/76 – 1/5/82
Parish Secretary : Mrs J Condon

1982 – TBA Fr Tony Hoade PP
Parish Secretary : Mrs S Smith

TBA - 2009 Fr David Gilbey PP
Parish Secretary : Mrs K Scanlon

2009 -  Sept 2014
Amalgamation (Twin Parishes) of St John’s Mullumbimby & Holy Spirit Byron Bay
including Our Lady of Lourdes, Brunswick Heads & St Kevin’s, Bangalow.

Fr Anthony Lemon PP/ Fr John Fitzwalter Assistant Priest
Parish Secretary : Mrs K Scanlon

Amalgamation dissolved between the Twin Parishes of Mullumbimby & Byron Bay
Sept 2014 – Sept 2015
Fr Lyall Cowell PP of Mullumbimby Parish
Parish Secretary : Mrs K Scanlon

Oct 2015 – April 2017
Fr Lyall Cowell PP of Mullumbimby Parish
Parish Secretary : Michelle Davies

April 2017 – NOW
Deacon Chris Wallace
Parish Secretary : Michelle Davies